birmański kot
Koty

Wszystko co musisz wiedzieć o kotach Birmańskich

Nazwa tej rasy nie jest jednoznaczna, przez co jest uważana za wprowadzającą zamieszanie. W języku angielskim określa się ją jako „burma”, co sprowadza do rasy burmskiej. A historia kotów birmańskich sięga aż lat dwudziestych ubiegłego wieku.

Wygląd rasowego, Birmańskiego kota

O kotach tych mówi się, że są „świętymi kotami birmańskimi”. Są krzyżówką powstałą z połączenia kota syjamskiego i kota perskiego. Dzięki temu ich wygląd jest wyjątkowy. Posiadają półdługie futro, które w większej mierze jest białe, posiada ciemny kolor zazwyczaj na pyszczku, uszach, łapkach i ogonie. To umaszczenie jest punktowe i nazywa się „point”. Budowa birmańskiego kota jest smukła, ale umięśniona.

Posiada silne i krótkie łapki. Ogon jest wyjątkowy – bujny i puszysty! Ma wyraźny pyszczek, który charakteryzuje się wydatnym podbródkiem. To, co je zdecydowanie wyróżnia spośród innych ras, to piękne szafirowe oczy, które posiadają domieszkę błękitu. Futro jest półdługie i bardzo jedwabiste. Najczęściej występują w rudym i czarnym odcieniu futra, ale nie jest to wytyczna cecha określająca ich wygląd.

kot birmański

Charakter Birmańskiej rasy

Są to koty niezwykle towarzyskie, które uwielbiają czułości. Kot birmański jest bardzo przyjacielski, co udowadnia na każdym kroku. Jego łagodny charakter ułatwia przywiązanie do właściciela z którym spędza wiele czasu. Osoby posiadające dzieci, które wahają się czy zdecydować się na tą rasę, mogą nie mieć obaw. To idealny kompan dla ich pociech. Przy poznaniu odpowiednich zasad dziecko wraz z kotem mogą stworzyć zgrany duet.

Niemniej jednak należy nauczyć dziecko jak obchodzić się ze zwierzęciem, aby kot był chętny do zabaw i przytulania. Niegdyś rasa ta uchodziła za niezwykle królewską i szlachetną rasę. Dziś kot birmański ceny nie ma niskiej. Z rodowodem można go kupić od trzech tysięcy w górę. Jest to jednak cena warta prawdziwego przyjaciela, który będzie dawał się podnosić i głaskać zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Wszystko o pielęgnacji Birmańczyka

Są to kotu zdrowe z półdługim futrem. Niemniej jednak należy o nie odpowiednio dbać. Ważne jest, aby pielęgnować ich sierść, żeby się nie plątała i nie kołtuniła. Wystarczy przeczesać kota raz lub dwa razy w tygodniu. Warto, aby przyzwyczajać kota do tego procederu zaraz od narodzin. Zaowocuje to w dalszych latach, kiedy kot nie będzie nam utrudniał tej czynności.

W kwestii żywienia warto podkreślić, że jest ono podstawą jego zdrowego życia. Dietą kota birmańskiego powinna być przede wszystkim morka karma z dużą ilością mięsa i białka, które pochodzi od zwierząt. Mięso powinno być ich podstawowym składnikiem żywieniowym, co zapewni jego prawidłowy rozwój.

Na samym końcu dietetycznej listy znajdują się węglowodany, które powinny stanowić raptem osiem procent całego posiłku. Prawidłowo dobrane posiłki i odpowiednia karma zapewni utrzymanie birmańczyka w odpowiedniej kondycji. Niemniej jednak nadal będzie on narażony na choroby dziedziczne na które jest skazany genetycznie. Nie dotyczy jednak to wszystkich osobników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *