Koty

Czy kto rasowy jest lepszy od dachowca?

Temat ten jest często poruszany w gospodarstwach w których ma się pojawić kot. Często szukając odpowiedzi pojawia się dylemat, który będzie lepszym kotem dachowiec czy rasowy? Wybór może okazać się dość trudny, ponieważ utrzymanie każdego z nich wiąże się pewnymi wydatkami. W poniższym artykule wyjaśnimy jakie są zalety z posiadania kota rasowego a jakie z kota dachowca.

Kot dachowiec jest wyjątkowy

Nie ulega wątpliwości, że kot dachowiec należy do wyjątkowych. Wielu ludzi z dużym przekonaniem przyjmuje pod opiekę dachowce. Traktują to jako pomoc bezdomnym zwierzętom. Zdaje się być to najczęstszy powód podjęcia decyzji o przygarnięciu tego kota. Są one przygarniane bezpośrednio ze schroniska, gdzie najczęściej się znajdują lub z ulicy, gdzie często się pojawiają bezdomne koty szukające pożywienia.

kot dachowiec

Niemniej jednak powinno się uważać z przyjmowaniem bezpańskich kotów. Kot dachowiec charakter może mieć rożny, dlatego należy do tego podchodzić z rozwagą. Koty, które żyją na wolności mogą nie czuć się dobrze w towarzystwie ludzi. Plusem posiadania kota nierasowego jest to, że praktycznie nie kosztuje on ani złotówki. Koty są rozdawane za darmo zaraz po tym jak mogą odejść od matki. Za kota w schronisku nie płaci się. W związku z tym jest to idealne rozwiązanie dla osób, których nie stać na zakup rasowca.

Kot rasowy ma określone cechy charakteru

Zaletą kotów rasowych kupionych w sprawdzonej hodowli jest to, że są one przewidywalne. Kot rasowy charakter ma ukształtowany, jest pewny. W związku z tym właściciel może być pewny co z małego kotka wyrośnie. Przy wyborze rasowca przyszły właściciel radzi się hodowcy. Dzięki temu nie ryzykuje, zna określone cechy charakteru i rozmiar kota. Istnieje wiele ras kocich ras. Różnią się one między sobą bardzo mocno, często nawet drobnymi szczegółami.

Osoby aktywne mogą wybrać aktywną rasę, która będzie wiernie mu towarzyszyć przy aktywnościach a bardziej leniwi tego o spokojnym i bardziej stonowanym usposobieniu. Wybór kota rasowego to wybór bezpieczny. Nie trzeba się obawiać, że kot będzie wyglądać różnie, gdy urośnie. Ma on ukształtowaną psychikę, więc niemalże pewne jest to jak będzie się zachowywał i jak będzie się rozwijał. Podejmując decyzję o zakupie kota z hodowli można uzyskać informację na temat jego rodziców a to duży wyznacznik jego psychiki.

Wychowanie kota zależy tylko od Ciebie

Kota podobnie jak psa można nauczyć pewnych zachowań oraz wychować go. Można nauczyć go reagowania na swoje imię oraz reagowania na podstawowe komendy. Im wcześniej rozpocznie się proces tresury, tym pewniejsze, że sukces zostanie osiągnięty. Mimo, że koty to indywidualiści to jest to możliwe.

Niemniej jednak każdy z nich inaczej reaguje na szkolenie. Niektóre z nich mogą ignorować komendy lub udawać, że ich nie słyszą. Rozpoczynając szkolenie warto przebadać kota przez weterynarza, żeby upewnić się co do stanu jego zdrowia. Może się bowiem ukazać, że ma on ukryte choroby, które mogą utrudniać cały proces a symptomy choroby mogłyby się nasilić podczas szkolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *