Koty

Koty Perskie – informacje o rasie

Rasa ta uchodzi za „pluszaki”. Są jedną z najpopularniejszych ras. Ciekawe jest to, że kot perski w języku perskim oznacza „kota irańskiego”. W poniższym artykule chcielibyśmy przybliżyć historię, cechy charakteru oraz wygląd tej rasy.

Historia rasy kotów Perskich

Kiedyś twierdzono, że koty perskie pochodzą z Bliskiego Wschodu. Uważano, że perski kot został sprowadzony do Europy w siedemnastym wieku z Persji, czyli dzisiejszych terenów Iranu. Niemniej jednak dzisiejsze koty nie mają nic wspólnego ze swoimi przodkami. Według badań ich przodkowie pochodzą z Rosji, co niektórych wcale nie dziwi. Według badań genetycznych uznaje się są one powiązane z rosyjskimi kotami długowłosymi i nie są w ogóle spokrewnione z Azjatami.

Poza tym nazwa ich została utworzona na początku dwudziestego wieku. Wcześniej nazywano je „kotami angora”. W związku z rosnącym zainteresowaniem tą rasą, zaczęło się tworzyć wiele hodowli, gdzie parowano je nie zwracając uwagi na to, że nie wpływało to pozytywnie na ich zdrowie.

kot pers

Wygląd rasowego, perskiego kota

Prawdziwy pers posiada delikatną sierść, która jest długa. Niemniej jednak nie każdy długowłosy kot to kot perski szary. Wygląd kota perskiego zosta ukierunkowany przez trzy związku hodowców. Każdy z hodowców kierował się inną ważną jego cechą. Przede wszystkim kot powinien być duży lub średnio duży. Ich waga dochodzi nawet do siedmiu kilogramów. Kotki są nieco lżejsze i ważą około sześciu kilogramów.

Łapy posiadają dość krótkie, ale mocna a pomiędzy palcami okrągłych łapek posiadają włoski. To, co je charakteryzuje na tle innych ras, zaraz oprócz sierści, to przede wszystkim szeroka głowa z okrągłymi uszami i krótki, ale szeroki nos. Ich ubarwienie nie jest konkretne i jednoznaczne. Mogą być zarówno białe jak i rude, niebieskie, czarne czy niebieskie. Zdarzają się także osobniki brązowe w odcieniu czekoladowym oraz kremowe i popielate.

Wyjątkowy charakter perskiej rasy kotów

Rasa jest raczej spokojna i z natury łagodna. Kot perski charakter ma dość leniwy, dlatego idealnie sprawdzą się w pomieszczeniu mieszkalnym, gdzie będą mogły dużo odpoczywać na kanapie i innych wygodnych dla nich miejscach. Domniemaniem jest, że przez to są często wybieraną rasą kotów. Kochają człowieka i kontakt z nim, uwielbiają się przytulać oraz wykazują się wielkim przywiązaniem do swojego opiekuna.

Mimo, że posiadają spokojne usposobienie i mają uśpiony zmysł łowczy pozostało w nich trochę z drapieżnika. Chętnie się wspinają i korzystają z wszelkich uciech dla kotów. Chętnie bawią się zabawkami i chowają w przeróżnych miejscach.

Dzięki temu ich samopoczucie wzrasta a one nie tracą swojego charakteru. Koty perskie będą długo zdrowe jeśli będzie się o nie odpowiednio dbało. Składa się na to zarówno odżywianie jak i pielęgnacja. Dlatego też jak każdą inną rasę kocią, tak i koty perskie należy regularnie badać odwiedzając gabinet lekarza weterynarii. Dla zainteresowanych dodamy, że koty perskie cenowo kształtują się w granicach tysiąca złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *