kot rasowy Selkirk rex
Koty

Wszystko o rasie Selkirk rex

Kotek wywodzący się z tej rasy to sympatyczny osobnik z kręconym futerkiem. Futro to bardziej kręci się na łapkach, brzuchu, szyi i ogonie. W trakcie mutacji włos jego uległ skręceniu, dzięki czemu powstała ta urocza rasa.

Opis charakteru rasy Selkirk rex

Koty selkirk rex to koty, które są spokojne oraz łagodne z charakteru. Potrafią godzinami leżeć na kolanach i mruczeć, łasząc się do swojego właściciela. Kontakt jaki nawiązują z człowiekiem jest niesamowity. Uwielbiają zabawy ze swoim Panem, ale wspinaczka po firankach i meblach nie jest dla nich. Są kotami chodzącymi przy podłodze.

Idealnie dogadają się z właścicielem, który nie lubi chaosu wprowadzanego przez koty. Selkirk rex rasa trochę przypominakota brytyjskiego, ale te wykazują większą odwagę. Chętnie witają się gośćmi odwiedzającymi mieszkanie. Wszystko dokładnie sprawdzają za pomocą węchu i wzroku. Ciekawskie koty. Dobrze czują się w towarzystwie innych zwierząt i dzieci z którymi chętnie spędzają czas.

kot Selkirk rex

Wady i zalety rasy

Do podstawowej wady należy fakt, że nie nadają się dla alergików, ponieważ ich futro jest gęste. Koty Selkirk Rex mogą mocno uczulać. Poza tym nie lubią samotności. Osoby, które długo pracują oraz dużo czasu spędzają poza domem, nie powinny decydować się na tą rasę. Podsumowując kot ten nie wyobraża sobie życia bez obecności człowieka.

Do zalet, które w jakimś stopniu przyćmiewają te drobne wady zalicza się przede wszystkim łatwość w utrzymaniu, czyli minimalna pielęgnacja. Selkirk Rex to kot, który uwielbia się bawić, więc nadaje się dla rodzin z dziećmi.

Może okazać się także świetnym przyjacielem dla osoby starszej, ponieważ jest wyjątkowo łagodny i nigdy, ale to nigdy nie bywa agresywny. Łagodność ma zapisaną w genach. Jest wyjątkowo przyjazny, nawet wobec obcych. Wręcz lgnie do ludzi, których uwielbia bez wyjątku. Kot rasy Selkirk Rex jest idealny dla tych, którzy szukają kociego towarzysza zabaw.

Zdrowie i pielęgnacja rasy Selkirk Rex

Rasa ta należy do zdrowych i to jest jego wielką zaletą a zarazem atutem. Nie są znane żadne obciążenia genetyczne, które można by przypisać rasie Selkirk Rex. Pielęgnowanie tych długowłosych jak i krótkowłosych odmian nie jest trudna. Wystarczy raz na tydzień przeczesać mu sierść, aby ją wygładzić.

Można tego dokonać za pomocą szczotki lub grzebienia do włosów kręconych. Te koty uwielbiają się czesać i czerpią z tego niesamowitą radość, więc nie powinna być to kłopotliwa w wykonaniu czynność. Rz na jakiś czas można go wykąpać, ale ważne, by przed kąpielą wyczesać sierść. W kąpieli używa się szamponów dla kotów oraz odżywek, które ułatwiają czesanie. Nie należy pocierać do sucha jego sierści, tylko delikatnie przetrzeć ręcznikiem tak, aby nie narazić włosów. Czesanie po kąpieli może spowodować wyprostowanie loczków, ale po kilku godzinach skręcą się one ponownie wracając tym samym do normy.

Porównując do pozostałych ras kotów, rasa kota Selkirk Rex nie jest zbyt absorbująca i zajmująca zbyt dużo czasu. Dzięki temu można poświęcić czas na inne obowiązki lub na zabawę z naszym kocim pupilem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *