opis rasy kot krótkowłosy
Koty

Europejski kot krótkowłosy

Kot europejski krótkowłosy jest także nazywany kotem celtyckim. Jest to naturalny kot domowy, który idealnie nadaje się na przyjaciela człowieka. Wywodzi się z Rzymu. Często jest mylony z kotem dachowcem, niemniej jednak europejczyk jest szlachetniejszy a obecni właściciele dążą do tego, aby wyglądał on jak jego rzymski przodek.

kot krótkowłosy

Wyjątkowy charakter europejskich kotów krótkowłosych

Charakter tej rasy jest bardzo zróżnicowany. Jest on zmienny co do aktywności i zachowania. Każdy przedstawiciel tej rasy różni się od siebie. Może być bardzo aktywny albo spokojny, gadatliwy lub cichy. Do każdego należy podchodzić indywidualnie, ale wcale nie oznacza to, że jest on nieprzewidywalny.

Po prostu każdego należy poznać. Większość z kotów europejskich jest przyjazna i aktywna. Lubią bawić się zarówno z dziećmi jak i dorosłymi. Rasa jest łowna. Są to osobniki niezwykle silne i odporne na choroby. Mają niskie obciążenie wadami i mutacjami genetycznymi.

W pielęgnacji łatwo się nie pogubić, ponieważ są to proste czynności takie jak: czesanie futerka raz na tydzień, czyszczenie uszu oraz kącików oczu. Koty, które większość dnia spędzają w domu lub wcale z niego nie wychodzą powinny mieć przycinane pazurki średnio co dwa lub trzy tygodnie. Zresztą podobnie jest u innych ras.

Historia rasy

Ten kot to rasa europejska pochodzący z Rzymu a dokładnie z czasów Imperium Rzymskiego. Kiedy wojska rzymskie podbijały Europę, wraz z nimi wędrowały koty. Prawdopodobnie rasa europejska jest efektem krzyżówki ze żbikiem. Rasę uznano dopiero w roku tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym drugim.

Wynikało to z potrzeby ochrony genów pierwotnych kotów – mimo, że występowały one na naszym kontynencie od wieków. Kot europejski krótkowłosy ceny ma nie określenia w Polsce, ponieważ najpopularniejszy jest w Skandynawii. U nas nie można go kupić, gdyż jest niespotykany w hodowlach. Generalnie poza Skandynawią ciężko spotkać kota celtyckiego. W Polsce często jest mylony z dachowcem, którego również nazywa się europejskim.

Wady i zalety europejskich kotów krótkowłosych

Podstawowa wada, która może niektórych wprowadzać w kłopot to nieprzewidywalność jego charakteru. Decydując się na przedstawiciela tej rasy, ciężko określić na etapie zakupu jego charakter a ten potrafi być zmienny. Co do zalet jest ich znacznie więcej. Przede wszystkim odporność na choroby. Nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji poza rutynowymi czynnościami. Łatwo się klimatyzuje w nowym otoczeniu.

Większość osobników jest towarzyska i uwielbia towarzystwo ludzi z którymi może spędzić czas. Kot jest łowny, więc nie dopuści do tego, aby w gospodarstwie zadomowiły się gryzonie ani żadni nieproszeni goście. Jak wcześniej wspomnieliśmy, rasa jest często mylona z powszechnym dachowcem.

Niemniej jednak większość dachowców nie jest zgodna z wzorcem tejże rasy. Wszystkie dachowce bowiem są mieszańcami. W związku z tym, że bezdomnych dachowców jest bardzo dużo, nie ma sensu hodowania rasy europejskiej kota krótkowłosego. Stąd jego osiągalność w naszym kraju wynosi tyle, co zero.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *