opis rasy kot tajski
Koty

Koty tajskie – kompleksowe informacje o rasie

Rasa ta jest niebywale inteligentna, miła i spokojna. Mimo, że kot tajski może bywać głośny i gadatliwy, to jest znany z ogromnego przywiązania do swojego właściciela. Jest on o wiele spokojniejszy od kota syjamskiego tajskiego. Nie lubi, gdy się go ignoruje, ponieważ jego cechy to towarzyskość oraz przyjacielskość. Do obcych osób podchodzi z dystansem. Łatwo nawiązuje kontakty z pozostałymi zwierzętami domowymi.

Charakter kotów Tajskich

Rasa ta wywodzi się od kotów syjamskich i pochodzi z Tajlandii. Koty tajskie są średniej wielkości. Ważą od trzech do pięciu kilogramów i są bardzo smukłe. Posiadają przepiękne niebieskie oczy, które przyciągają wzrok nawet tych, którzy za kotami nie przepadają. Ich sierść jest beżowa lub kremowa i posiada ciemniejsze akcenty, które zdecydowanie się wyróżniają. W dotyku są wręcz jedwabiste, ale futro posiadają krótkie.

kot tajski wygląd

Decydując się na zakup tajskiego kota należy mieć na uwadze, że rasa ta należy do bardzo aktywnych. Wymaga ona dużej ilości ruchu oraz wysokiego drapaka, gdzie będzie kot mógł znaleźć ujście swojej energii. Codziennie powinien mieć kontakt z człowiekiem, ponieważ źle znosi samotność. Jego charakter jest raczej dominujący, dlatego nie poleca się go tym, którzy słabo znają tą rasę. Wymaga dużo uwagi oraz spokojnego prowadzenia, które mimo wszystko będzie stanowcze.

Historia rasy Tajskich kotów

Jest to ciekawa rasa. Hodowla kotów tajskich sięga czasów mocno odległych. Mówi się, że jest to jednocześnie najmłodsza i najstarsza rasa kocia. Ma to związek z faktem, że koty tajskie to koty syjamskie w starym typie. Oznacza to, że wyglądają one jak kiedyś syjamy. Te z kolei wyglądały całkiem inaczej, niż dziś. Są nadal smukłe i eleganckie, ale nie były tak mocno i bardzo zgrabne jak dziś.

Miały bardziej zaokrąglone głowy i krótsze ciała, mniejszy ogon i uszy. Preferencje hodowców zmieniły rasę niemalże nie do poznania. Kot tajski w hodowli uległ dużej zmianie, co niektórym się nie podobało. Dlatego też syjamskie nadal hodowano i rozmnażano. Ich nazwa wzięła się od kraju z którego pochodzą, czyli od Tajlandii. Nazwa stara Tajlandii to Syjam, stąd nazewnictwo starej rasy – koty syjamskie.

Wady i zalety kotów Tajskich

Jak każda rasa kot tajski opinie ma różne. Są jego zwolennicy jak i przeciwnicy, którzy dopatrują się na przemian zarówno wielu wad jak i zalet. Pokrótce postaramy się przybliżyć je, aby uprościć sprawę tym, którzy wahają się czy kot tajski charakter ma odpowiedni do przyszłego opiekuna. Do podstawowych wad należy jego nadmierna aktywność, którą należy przyhamować posiadaniem wysokiego drapaka.

Poza tym osoby, które spędzają mało czasu w domu mogą mieć problem – kot ten nie lubi być sam i wymaga dużej dawki uwagi a do tego jak na kota jest głośny. Dla fanów tej rasy pocieszeniem może się okazać to, że nie boi się obcych oraz z łatwością akceptuje inne koty i psy obecne w tym samym gospodarstwie. Jest świetnym towarzyszem dla dzieci, które lubią się z nim bawić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *