hodowla kota brytysjkiego
Koty

Brytyjski kot krótkowłosy

Osoby, które poszukują kota, który jest spokojny znajdą idealnego kompana w tej rasie. Kot brytyjski krótkowłosy posiada wielkie oczy i pluszową sierść. Charakter jego jest wręcz do pokochania. Jest bardzo przyjazny a jego spokojna natura pozwala mu się odnaleźć w każdym otoczeniu. Koty te nie mają problemu z adaptacją z otoczeniem i nie mają problemu z kontaktem z pozostałymi domowymi zwierzętami.

Wygląd rasowego krótkowłosego kota Brytyjskiego

Koty brytyjskie mają grube, ale łatwe futro. Posiadają duże, żółte oczy. Jest to jedna z najchętniej wybieranych ras, szczególnie przez rodziców, ponieważ przez to oczy brytyjski kot wygląda jak pluszowy miś. Budowa ich jest raczej zwarta. Większość kotów rośnie wolno, podobnie brytyjczyk osiąga swój rozmiar dopiero w trzecim roku życia.

Waga kotek wynosi około pięciu kilogramów, samców blisko siedem kilogramów. Koty te żyją długo w porównaniu do innych ras. Potrafią przeżyć nawet 15 lat – pod warunkiem, że będą odpowiednio pielęgnowane i żywione. Ze względu na charakterystyczny wygląd, czasem mylone są z kotami kartuskimi. A te rasy z kolei kiedyś były krzyżowane.

kot brytysjki

Opis charakteru kota

Kot brytyjski krótkowłosy jest spokojnym i przyjaznym przyjacielem człowieka. Właśnie z tego powodu jest polecany dla osób, które chcą hodować kota w domu. Niemniej jednak to jak zwierzę będzie się czuło w mieszkaniu nie zależy tylko i wyłącznie od jego charakteru, ale i od specyfiki mieszkania. Każdy kot potrzebuje odpowiedniej ilości miejsc do drapania, zabawy czy chowania się.

W związku z tym, że koty są z natury drapieżnikami, to brytyjczyk kot także posiada instynkt łowcy. Dlatego też szybko może się znudzić bez zabawy i wyzwań. Jeśli posiadasz dość małą przestrzeń w mieszkaniu, możesz ustawić drapak, który można rozciągać wzdłuż lub wszerz. Będzie to nie lada gratka dla kota. Można także stworzyć mu sztuczny tor wspinaczkowy – ustawić meble w taki sposób, aby mógł po nich chodzić. Brytyjczyki tego potrzebują.

Zdrowie i pielęgnacja rasy

Brytyjczyki są narażone na częste schorzenia kości i stawów. Poza tym ich serduszko jest narażone na choroby. Kot brytyjski w hodowli mimo, że jest odpowiednio pielęgnowany, to nie uchroni się przed chorobami genetycznymi na które jest narażony. O brytyjczyka należy dbać – to pewne, ale nie należy zapominać o odpowiednim i pełnowartościowym pokarmie, który powinien być dostarczany kotu.

Dieta dopasowana powinna być do rasy. Koty brytyjskie chętnie jedzą dopasowane odpowiednio dla nich krokieciki, które łatwo im przyjmować. Mają one krótką żuchwę, dlatego warto pamiętać o tym, aby pokarm nie był dla kota zbyt problematyczny w przyjmowaniu. Aby zapobiec chorobom serca można dodać taurynę i składniki odżywcze, które są zawarte w chrząstkach.

To z kolei przeciwdziała schorzeniom stawów. Witamina B i olej z łososia pielęgnują futro, także warto je stosować. Tauryna reguluje rytm serca, dzięki czemu kot może prawidłowo się rozwijać. Mimo wszystkich tych zabiegów, warto zainwestować w brytyjczyka, który może stać się przyjacielem całej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *