koty sfinks
Koty

Kanadyjski kot Sfinks – informacje i opis rasy

Rasa ta jest dość charakterystyczna. Najwcześniejsze źródła dowodzą, że ten kot bez włosów pochodzi sprzed stu lat. Niemniej jednak pierwsze kocię bez włosów spowodowało powstanie rasy sfinks już w 1966 roku w Kanadzie. Narodziło się ono na skutek mutacji genetycznej wśród kotów krótkowłosów.

Wyjątkowy charakter kanadyjskiej rasy

Kot sfinks charakter ma bardzo przyjacielski. To łagodny, czuły kociak, który nie jest ani agresywny ani złośliwy. Usposobienie ma bardzo przyjazne, lubi towarzystwo ludzi i aktywnie uczestniczy w życiu domowym. Chętnie towarzyszy właścicielom podczas wykonywania codziennych obowiązków. Nie lubi być zostawiany sam w mieszkaniu. Przede wszystkim koty sfinksy są niezależne.

kot kandysjki

Nie potrafi się zajmować sam sobą i nie potrafi żyć własnym życiem. To jest bardzo towarzyski kot dla osób, które lubią absorbujące zwierzę. Jego przywiązanie do właściciela jest ogromne. Jest bardzo ciekawski i odważny. W podróży nie sprawia problemów. Przebywanie w nowych miejscach jest dla niego błahostką – warunkiem jest to, aby był z nim opiekun. Każdy sfinks kot uwielbia czułości i codzienną dawkę pieszczot.

Zdrowie i pielęgnacja kota Sfinksa

To, co odziedziczył sfinks rasa kota po swoich przodkach, to między innymi skłonność do patologicznych skurczów mięśni. Jest bardzo delikatny i źle znosi zmiany temperatur, które są gwałtowne. Łatwo się przeziębia, dlatego trzeba na to uważać. Przez to, że nie ma sierści narażony jest także na raka skóry. Aby temu zapobiec należy uważać na promieniowanie UV.

Choroby serca są także dla niego zagrożeniem, ale trzeba pamiętać o tym, że są to mutacje genetyczne, które niekoniecznie muszą się przytrafić Twojemu pupilowi. Kot sfinks opinie ma różne. Jedni twierdzą, że jest to rasa trudna do pielęgnowania. Inni, że wystarczy przyzwyczaić się do pewnych nawyków. Niemniej jednak kot ten wymaga kąpieli i ochrony przed słońcem i zimnem.

Jego skóra posiada gruczoły łojowe, które chronią go przed czynnikami zewnętrznymi. Przez to zbiera się sebum, które należy zbierać chusteczkami nawilżanymi. Okazy, które mają jaśniejsze umaszczenie powinny być częściej kąpane.

Wady i zalety kanadyjskich Sfinksów

Do szczególnych wad zaliczą się to, że sfinks kanadyjski jest wymagający w pielęgnacji. Z pewnością nie nadaje się dla amotora kotów. Poza tym nie znosi samotności. Nie powinien na długo zostawać sam, ponieważ nie poradzi sobie bez pomocy opiekuna. Jest to kot typowo domowy, nie nadaje się do tego, aby z nim wychodzić na zewnątrz. Jest głośny i dużo wokalizuje. Jest dość drogi zarówno w utrzymaniu jak i zakupie.

Niemniej jednak wszystkie wady rekompensują zalety, ponieważ jest to kot niezwykle czuły i sympatyczny. Uwielbia towarzystwo ludzi, co daje odczuć na każdym kroku. Jest inteligentny oraz lubi pokazywać wszystkie sztuczki, które potrafi. Jest wesoły i aktywny a jego goła skóra daje poczucie bliskości. Dla tych, którzy uwielbiają psoty z kotami lub dla tych, którzy chcą się cieszyć jego obecnością, kot tej rasy jest idealny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *