Koty

Koty syberyjskie – informacje o rasie

Kot syberyjski w swoim kraju był uważany za podobnego jak u nas dachowiec. Natomiast dziś jest uważany za bardzo prestiżową rasę, która nie uczula alergików oraz przyjaźni się z człowiekiem.

Charakter syberyjskich kotów jest wyjątkowy

To najbardziej popularna rasa wśród udomowionych kotów. Posiada imponujące futro oraz wrodzoną grację, która nie pozwala oderwać od niego wzroku. Mimo, że jest dużym kotem i posiada dość spore gabaryty jest bardzo zwinny i skoczny. Swój wigor zachowuje do późnego wieku. Kot syberyjski charakter ma czuły. Okazuje swoje uczucia ludziom i uwielbia ich towarzystwo. Niemniej jednak posiada pewne zasady.

kot syberysjki

Czas na czułości jest wtedy, gdy on tego potrzebuje. Mimo, że może nie mieć ochoty na czułości zawsze jest w pobliżu swojego właściciela. Jego towarzyskie usposobienie nie pozwala mu na oddalanie się od opiekuna. Często chodzi za człowiekiem po pomieszczeniach, ale niekoniecznie musi być w bezpośrednim kontakcie z właścicielem. Po prostu chce być blisko niego. Jest troszkę dziki, samodzielny i jak większość kotów nie lubi być do niczego przymuszany.

Największe wady kotów syberyjskich

W miejscu tym warto omówić chociażby pokrótce wady kotów syberyjskich. Koty te należą do długowłosych. W związku z tym pielęgnacja ich sierści wymaga dużej energii. Codzienna pielęgnacja jest konieczna a wręcz niezbędna. Niestety, ale koty syberyjskie potrafią być kapryśne i nie lubią czesania. Poza tym uciążliwa może okazać się ich cecha charakteru, która odpowiada za ich poczucie wolności oraz niezależności. Z materialnego punktu widzenia utrzymanie takiego kota nie jest tanie.

O wiele tańszym rozwiązaniem jest posiadanie kota dachowca, którego pielęgnacja nie zabiera ani nie pochłania tyle czasu, co w przypadku tej rasy. Poza tym koty te nie posiadają wiele schorzeń, co jest ich zdecydowaną zaletą. Niemniej jednak chorobą, która towarzyszy tej rasie jest kardiomiopatia przerostowa. To dysfunkcja, która im prędzej jest zdiagnozowana tym lepiej. Warto często pojawiać się u lekarza weterynarza w celu przeprowadzania echa serca. Poza tym FUS, czyli zespół symptomów zapalenia pęcherza moczowego również jest częstą przypadłością towarzyszącą tej rasie.

Największe zalety kotów syberyjskich

Osoby, które poszukują kota o przyjaznym usposobieniu śmiało mogą zdecydować się na zakup tej rasy. Ceny kotów syberyjskich wahają się nawet w granicach dwóch tysięcy złotych. Jest to piękny kociak, który ma w sobie wiele gracji a przede wszystkim inteligencji. Dzięki temu, że jego futro nie uczula mogą się z nim zaprzyjaźnić nawet alergicy. Kot ten potrafi się dopasować do każdego środowiska i otoczenia.

Będzie się czuł dobrze w każdym domu w którym znajdzie miłość. Dzięki temu osoby posiadające dzieci nie muszą się obawiać niebezpieczeństwa. Wygląda on szlachetnie i wyjątkowo a co najważniejsze nie wymaga specjalnej diety. Są to pewne zalety oraz cechy, których można być pewnym. Dla tych, którzy chcą znaleźć w kocie prawdziwego przyjaciela, syberyjski będzie idealnym kotem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *