opis rasy kot rosyjski
Koty

Kot rosyjski niebieski

Pozornie szaro-niebieskie koty zdają się być podobne do kotów kartuskich i niebieskich krótkowłosych brytyjczyków. Jednak po bliższym przyjrzeniu się im, można dostrzec różnice – każdy z nich ma pewne charakteryzujące go cechy.

Wygląd rasowego, niebieskiego kota rosyjskiego

Koty rosyjskie niebieskie są kotami o smukłej budowie. Posiadają dość długie nogi przez wyróżniają się spośród innych kotów. Ważą od trzech do pięciu kilogramów. Po bliższym się im przyjrzeniu można dostrzec, że posiadają piękne szmaragdowe oczy, które u rosyjskiego kota są charakterystyczne. Stąd mówi się o nim niebieski kot lub potocznie rosyjski niebieski.

Ich głowa jest klinowata a oczy wraz z uszami szeroko osadzone. Mają charakterystyczne wąsy, które są osadzone na poduszeczkach. To, co je wyróżnia spośród innych ras to przede wszystkim sierść, która jest bardzo miękka. Nazwa ich sugeruje także kolor umaszczenia – niebiesko-szare futro ze srebrnym połyskiem. Każda różnica w kolorze dla hodowców jest ujmą. Cena rosyjskiego kota niebieskiego jest wtedy niższa, ponieważ pyszczek oraz poduszeczki też powinny być niebieskie.

kot rosyjski

Charakter rasy

Przedstawiciele tej rasy są niebywale inteligentni oraz przywiązani do swojego właściciela. Są miłe i średnio aktywne fizycznie. Mimo, że jako małe kociaki są bardzo żywotne o brykające, to z wiekiem stają się coraz bardziej spokojne. Dzięki temu idealnie nadają się do życia w mieszkaniu – nie potrzebują zbyt dużo ruchu w porównaniu do innych ras.

Niemniej jednak w związku z ich inteligencją potrzebują dużej ilości rozrywek i atrakcji, także tych intelektualnych. Są mądre do tego stopnia, że potrafią otworzyć same szafkę lub szufladę z karmą. Koty rosyjskie lubią zająć się czymś ambitnym. W przeciwnym razie same zaczną zajmować się głupstwami. Uwielbiają zabawy z właścicielem. Można je zaangażować w wiele zabaw a z pewnością docenią ten fakt. Są przywiązane do opiekunów, przez co stają się od nich zależne.

Nie lubią być w domu same. Pragną towarzystwa człowieka lub innego zwierzęcia. Kocięta, które są z właścicielem od pierwszych tygodni powinny być socjalizowane pod kątem przebywania z ludźmi i innymi zwierzętami, aby było im łatwiej wchodzić w reakcje z nimi.

Historia rasy niebieskiego kota Rosyjskiego

Każdy kot jest inny, nawet jeśli pochodzi z tej samej rasy. Wśród kotów rosyjskich wyróżnia się także kilka typów. Szczególnie są podkreślane trzy. Jest to podział określony przez hodowców: typ skandynawski, typ amerykański oraz typ brytyjski. Każdy z nim rozwinął różne cechy, które je różnią od siebie. Typ skandynawski jest mniejszy, smukły a jego futro jest dość ciemne.

Jest nieśmiały a ludzi traktuje z dystansem. Przez to jego hodowla nie jest popularna. Typ amerykański jest większy, ma jaśniejszą sierść i jest bardzo towarzyski oraz przyjacielsko nastawiony nawet do obcych. Ostatni typ to brytyjczyk, który jest gabarytowo cięższy i ma pionowe uszy, które są wąsko osadzone. Jego charakter jest określany jako pomiędzy dwoma pozostałymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *